Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (2)
Пошуковий запит: (<.>A=Горбулінська С$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
Категорія:    
1.

Горбулінська С. М. 
Методика формування екологічних знань старшокласників профільної школи у процесі навчання біології : автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / С. М. Горбулінська; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2010. - 20 c. - укp.

Проаналізовано стан даної проблеми в психолого-педагогічній, методичній літературі та практиці шкільної біологічної освіти. Здійснено історико-педагогічний огляд проблеми дослідження. Визначено місце та роль екологічних знань у забезпеченні умов ефективної підготовки старшокласників профільної школи щодо життя у майбутньому на принципах екологічної доцільності. Розроблено концептуальний підхід щодо формування екологічних знань старшокласників профільної школи у процесі навчання біології. Розкрито зміст і методику формування екологічних знань старшокласників профільної школи у процесі навчання біології. Розроблено, експериментально перевірено та впроваджено в практику профільної школи курси за вибором з екології: "Сучасні тератогени та їх вплив на людину" та "Моніторинг довкілля".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*80 р(4УКР)2 + Б1 р(4УКР)2-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА371450 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Горбулінська С. 
Основи генетичних знань у валеології / С. Горбулінська // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол.. - 2005. - Вип. 40. - С. 30-34. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Розглянуто варіант інтегрованого курсу "Основи генетичних знань у валеології" що грунтується на поповненні знань про збереження здоров'я людини інформацією про основи генетичних знань і генотоксичних аспектів забруднення довкілля. Такий зміст зумовлений потребами сьогодення, бо здоров'я людини є частиною проблеми оздоровлення навколишнього середовища.

The variant of integrated course УBases of genetic knowledge in valeologyФ based on the additions of knowledge about human health preservation by basic genetics information and genetics toxicological features of environmental pollution is discussed. Such course is dictated by actual problems because humanТs health is the big part of the global problem of our environment preservation and restoring.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР),1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Боднар І. 
Індукування хромосомних аберацій у IBAllium cepaD L. зразками новосинтезованих харчових ароматизаторів / І. Боднар, С. Горбулінська, О. Андрейко, Л. Боднар // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол.. - 2011. - Вип. 56. - С. 121-128. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Вивчено мутагенну активність зразків деяких новосинтезованих харчових ароматизаторів: ароматизатор "Шоколад" проявляв сильну генотоксичну активність - при дозі, збільшеній у 10 разів у порівнянні з добовою спостерігався токсичний ефект, за інших доз виявлено підвищення рівня хромосомних аберацій і зниження мітотичного індексу; ароматизатор "Чорнослив" при дії допустимої добової дози та дози, збільшеної у 10 разів, індукував появу хромосомних мутацій, зростання відносної тривалості профази. Серед хромосомних мутацій виявлені хромосомні та хроматидні фрагменти, дицентрики. Під впливом ароматизаторів "М'ята" і "Вермут" хромосомних аберацій і змін щодо мітотичного індексу не показано.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*441.221.2 + Е522.912.12 All*44

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Боднар І. 
Порівняльна характеристика харчових ароматизаторів різних виробників щодо мутагенної активності / І. Боднар, О. Ільков, С. Горбулінська, Л. Боднар // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол.. - 2014. - Вип. 64. - С. 193-199. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Досліджено мутагенну активність зразків натурально-ідентичних харчових ароматизаторів "Шоколад" фірм іEtol" та "Akras" і "Темний шоколад" фірми "Givaudan". Ароматизатор "Шоколад" фірми "Etol" в ана-телофазному тесті на Allium cepa проявив токсичний ефект, спричинив появу хромосомних аберацій різних типів - хромосомних і хроматидних фрагментів, дицентриків, а також показав збільшення кількості незапліднених яєць та збільшення вдвічі частоти домінантних летальних мутацій у порівнянні з контролем у Drosophila melanogaster. Мутагенний ефект ароматизатора "Шоколад" фірми "Akras" виявлений лише для дози, збільшеної у 10 разів від добової; виявлено найвищі показники частоти домінантних летальних мутацій і збільшення кількості незапліднених яєць у D. melanogaster. Ароматизатор "Темний шоколад" фірми "Givaudan" проявив найменший мутагенний ефект на двох тест-системах, у порівнянні з ароматизаторами інших фірм, які описані вище.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р123.0 + Л982

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Горбулінська С. 
Психолого-педагогічні особливості формування екологічних знань старшокласників / С. Горбулінська // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. пед.. - 2008. - Вип. 24. - С. 87-92. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Розглянуто процес формування відповідального ставлення школярів до природи в усіх видах навчальної суспільно корисної діяльності та спілкування з природою, які становлять сутність екологічної освіти і виховання та конкретизують і поглиблюють головну мету - формування екологічних знань старшокласників.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 р(4УКР)2-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/пед. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Боднар І. 
Доцільність використання вітамінних хіміопревентерів для корегування індукції хромосомних аберацій синтетичним харчовим ароматизатором "Карамель" / І. Боднар, С. Горбулінська, Л. Боднар // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол.. - 2017. - Вип. 76. - С. 54-60. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

За дії ароматизатора "Карамель" виявлено в меристемних клітинах апікальної частини корінців Allium cepa індукування одинарних і парних фрагментів, а також дицентриків, які з'являються в результаті таких хромосомних аберацій, як делеції та транслокації. У тесті на Drosophila melanogaster за різних концентрацій ароматизатора виявлено індукування пізніх домінантних летальних мутацій і підвищення появи незапліднених яєць, які можуть з'являтися внаслідок пошкодження сперматозоїдів або зниження статевої активності самців. Під час дослідження здатності розчинів ароматизатора індукувати хромосомні мутації в клітинах кісткового мозку Mus musculus було виявлено широкий діапазон аномалій, який включав не лише мутації хромосом, але й геномні мутації. Це може свідчити про порушення функціонування веретена поділу та нерозходження хромосом у результаті впливу мутагенних агентів, серед яких можуть бути як самі складові ароматизаторів, так і їх метаболіти, які з'являються у процесі біотрансформації в організмі ссавців. Результатами досліджень також показано, що за cумісного використання ароматизатора "Карамель" і вітамінів A або C як хіміопревентерів спостерігається зниження появи аберантних метафаз та індукування домінантних летальних мутацій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*441.226-64

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Боднар Л. 
Виявлення можливої генотоксичної небезпеки за використання синтетичного харчового ароматизатора "Вишня" / Л. Боднар, І. Типусяк, С. Горбулінська // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2019. - Вип. 81. - С. 57-64. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Складники ароматизаторів зазвичай представлені ксенобіотиками - це не властиві живим організмам хімічні сполуки, які з натуральними продуктами не надходять в організм людини. Будь-які ксенобіотики, потрапляючи в організм, можуть включатися в обмін речовин, впливати на генетичний матеріал клітини і тим самим призводити до більш або менш важких наслідків. Виявленню можливі мутагенні активності синтетичного харчового ароматизатора "ВИШНЯ AS00640" з використанням про- та еукаріотичних тест-систем. Індукування хромосомних аберацій вивчали на двох тест-системах - Allium cepa та Mus musculus, використовуючи рекомендовану виробником добову дозу, а також іще дві дози - збільшену та зменшену в 10 разів. У тесті на меристемних клітинах корінців цибулі за різних концентрацій рівень хромосомних аберацій за дії ароматизатора перевищував значення контролю. Серед аномалій найчастіше траплялися подвійні фрагменти, які є результатом делецій і утворення одинарних та подвійних мостів (дицентриків) як наслідок процесів транс-локацій. На препаратах клітин кісткового мозку мишей було виявлено анеуплоїдні клітини, а також модифіковані набори хромосом. Результати цього тесту корелюють із результатами, отриманими нами в анателофазному тесті на А. cepa, у всіх випадках спостерігали дозозалежний ефект. Тест на індукування домінантних летальних мутацій у Drosophila melanogaster показав, що хімічні складові ароматизатора "Вишня AS00640" можуть сприяти появі різноманітних змін у генах і хромосомах, які відповідають за нормальний перебіг процесів сперматогенезу. Оскільки складники ароматизаторів зазвичай представлені ксенобіотиками, які в організмі вищих еукаріот можуть підлягати частковій або повній біотрансформації, що представлена цілим комплексом як ферментативних, так і спонтанних перетворень, проведено дослідження з використанням тесту Еймса з і без метаболічної активації на Salmonella typhimurium. У тесті Еймса без метаболічної активації виявили індукування генних мутацій порівняно з контролем за всіх досліджуваних доз лише за механізмом зсуву рамки зчитування. Виходячи з результатів досліджень із додаванням мікросомальної фракції гомогенату печінки щурів, мутагенну активність з використанням штаму ТА-98 S. typhimurium не було виявлено. Це свідчить про можливість утворення у процесах біотрансформації менш активних метаболітів порівняно з вихідними інгредієнтами ароматизатора, які тим самим сприяють зниженню ризику генотоксичних ефектів нативного продукту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*441.226-64 + Е0*725.8 + Р123.89

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського